Наградите „Наследство“
На 28 април 2026 г. в Куклен театър – Пловдив се проведе официалната церемония по връчването на наградите „Наследство“ 2025 – ежегодната инициатива на Сдружение „Български музеи“, която отличава постиженията на музейните институции в опазването и популяризирането на културното наследство в България.
Събитието събра представители на музейния сектор, културни институции и общественици, сред които заместник-министърът на културата Александър Трайков, Ирена Георгиева от Министерството на туризма, Ирена Тодорова – изпълнителен директор на Националната комисия на България за ЮНЕСКО, Амелия Гешева и председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев. По време на церемонията бяха връчени грамоти, плакети и отличия на музеи и културни институции за значими постижения в категориите:
- „Музей на годината“
- „Образователна инициатива“
- „Събития и работа с публики“
Наградите „Наследство“ утвърждават ролята на музеите като активни културни и образователни пространства, които работят за съхраняването на паметта, развитието на публиките и популяризирането на българското културно наследство.
📄 С пълния списък на отличените институции можете да се запознаете тук:
Протокол от наградите „Наследство“ 2025
Събитието е осъществено по проект „Официална церемония за връчване на наградите – Наследство“. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Събитието беше представено на живо в официалната Фейсбук страница на сдружението, което може да видите, като натиснете ➡ тук
